Tipy a triky na Kindle Paperwhite, které musíte znát

Byla by nuda, kdyby pro takovou skvělou čtečku e-knih jako Kindle Paperwhite neexistovaly žádné tipy nebo triky. Zkusím shrnout, co už jsem našel a vyzkoumal.

Základní tipy

 1. Vypnutí doporučeného obsahu na úvodní stránce (Recommended Content): Je zbytečné nechat si zabírat místo doporučenými knihami od Amazonu, zvlášť, když jste si objednali přístroj bez reklam. Menu > Settings > Device Options > Personalize your Kindle > Recommended Content > Off.

  Vypnutí doporučeného obsahu na Kindle Paperwhite

  Vypnutí doporučeného obsahu

 2. Prodloužení výdrže baterie: Stále zapnutá Wi-Fi docela zkracuje životnost baterie (zatím těžko říct, ale tipuji na cca. týden). Pokud vám každé ráno nechodí zprávy a každý den nové články z Instapaper, doporučuji Wi-Fi zapínat jen při stahování nových knih a výdrž baterie se tak výrazně prodlouží. Menu > Settings > Airplane Mode > On.
 3. Krásnější displej: Ve výchozím nastavení není vybrána volba obnovení elektronického inkoustu („Page Refresh“) při každém otočení stránky. To má za výhodu, že displej neproblikává a otáčení stránek je rychlejší. Na druhou stranu lze zahlédnout drobné zbytky inkoustu mezi písmeny a slovy, což mnohým vadí. Obnovování displeje lze zapnout v Menu > Settings > Reading Options > Page Refresh > On.
 4. Zvětšení/zmenšení fontu dotykovým gestem: Jako na moderních telefonech, změna fontu lze provést klasicky „špetkou“ — pohybem dvou prstů k sobě font zmenšíte, pohybem dvou prstů od sebe font zvětšíte.
 5. Nastavení hesla: Pokud čtete nějaké kompromitující materiály, nastavte si heslo v Menu > Settings > Device Options > Device Passcode.
 6. Rychlá záložka: Klikněte do pravého horního rohu pro vytvoření záložky stránky.
 7. Přepnutí Reading Progress: Při čtení knih se v levém dolním rohu zobrazuje buď pozice v knize, nebo odhad času do přečtení kapitoly nebo knihy. Není nutné chodit do Menu > Reading Progress, zobrazení lze přepínat přímo kliknutím v levém dolním rohu.
 8. 4 způsoby nahrání knih do Kindle: V zásadě existují 4 způsoby, jak do Kindlu dostat knihy. Základním je nákup u Amazonu, druhým způsobem je nahrání přes USB, dalším je zasláním na váš Kindle e-mail (ten zjistíte a nastavíte povolené e-maily přihlášením se na amazon.com nebo amazon.de > Your Account > Manage Your Kindle > Personal Document Settings).
  Posledním, a asi nejzajímavějším způsobem, je stažení přímo z webového prohlížeče v Kindle. Z internetu můžete takto stáhnout pouze soubory ve formátu .mobi, .txt, .prc a .azw. Není problém takto stahovat knihy např. z vašeho dropboxu (musíte stahovat jednu knihu po jedné, vždy označit a pak nahoře kliknout na „Download“).
 9. Slovníky:
  • Anglicko-český slovník: Na Kindle fóru si slovník stáhněte a nahrajte do složky documents ve vašem Kindlu. V menu jej pak nastavte jako výchozí pro angličtinu (viz níže). Při označení anglického slova během čtení se zobrazí český překlad. Pokud už jste v angličtině alespoň trochu zběhlí, každopádně doporučuji původní, anglicko-anglický výkladový slovník. Více tak z angličtiny pochytíte.
  • Německý slovník Duden: Kdo čtete v němčině, určitě znáte (pokud ne, chyba!) německo-německý výkladový slovník Duden. Nyní je k dispozici ve vašem Amazon Kindle Cloudu. Stáhněte si jej tak nejlépe ze svého účtu na Amazonu (viz článek). Nastavte jako výchozí pro němčinu (viz níže).
  • Další slovníky: Zdá se, že v cloudu začínají přibývat další slovníky. K datu tohoto článku jsou k dispozici francouzština, portugalština, italština, japonština a čínština.
  • Změna výchozího slovníkuMenu > Settings > Device Options > Language and Dictionaries > Dictionaries.
 10. Instapaper: Webová služba, bez které už téměř nemohu žít. Slouží pro zasílání článků, na které narazíte při brouzdání internetem. Jakmile se mi nějaký text na webu v prohlížečí zalíbí, kliknu na „Read Later“ a můžu číst v Kindle třeba v tramvaji. Nasbírané články se automaticky zasílají každý den přes wi-fi.
 11. Přeskakování článků u odebíraných periodik (např. idnes zprávy, Instapaper atd.): tahem prstem nahoru nebo dolů lze přeskakovat články.
 12. Stažení poznámek a podtrženého textu do počítače: Často si při čtení podtrhávám zajímavé pasáže nebo věty. Všechny najednou si je můžete stáhnout do počítače a třeba vytisknout. Připojte Kindle přes USB a ve složce documents se nachází soubor My Clippings.txt, ve kterém jsou uložené vaše poznámky.
 13. Konverze formátů: Posílaný soubor na svůj kindle e-mail lze převést do e-bookového formátu uvedením „convert“ do předmětu e-mailu. Ideální pro převod PDF souborů (ty ale nesmí být tvořeny pouhými naskenovanými obrázky). Čtení převedených souborů je mnohem pohodlnější — lze měnit velikost písma, podtrhávat atd.

Vychytávky pro náročné

 1. Screenshot obrazovky: Sejmout aktuální obrazovku je možné i ve vašem Kindle Paperwhite. Pokud se zároveň dotknete obrazovky v pravém horním rohu a v levém dolním rohu, displej problikne a uloží se screenshot v kořeni vašeho přístroje. Připojte Paperwhite USB kabelem k počítači a po otevření najdete soubor nazvaný screenshot_2012_12_15xxxx.png nebo podobně.
 2. Reset zbývající doby na přečtení kapitoly/knihy (Time left in book/chapter): Toto už by dalo nazvat téměř jako hack :). Občas se stane, že z nějakého důvodu je odhad zbývající do dočtení knihy nepřesný. Kindle Paperwhite se dokáže znovu přeučit rychlost čtení (píše opět „Learning Reading Speed…“) i v polovině knihy, pokud dáte vyhledat tento výraz: ;ReadingTimeReset (musí sedět i velikost písmen). Displej jen problikne, nenalezne žádné výsledky, ale zbývající doba do přečtení knihy se přemaže.

  Kindle Paperwhite: Reset zbývajícího času do dočtení

  Kindle Paperwhite: Reset zbývajícího času do dočtení

 3. Zobrazení knihy jako knihy, ne jako dokumentu: Většina knih, které si do Kindlu nahrajete mimo Amazon obchod, se zobrazí pod záložkou „Docs“ na hlavní obrazovce a v cloudu. Je možné je nahrát i pod záložku „Books“. Knihu otevřete v programu calibre (nejlepší nástroj na převádění knih a správu vaší knihovny), dejte Převést > (ujistěte se, že převádíte do formátu .mobi) > MOBI výstup > Osobní Doc tag > [EBOK]. Neposílejte si takovou knihu na svůj kindle e-mail, protože by se zobrazila opět jako „Doc“. Kdo nemáte rádi kabely jako já, využijte dropbox.
EBOK

Nastavení „knihy jako knihy“ v Kindle Paperwhite

Pokud znáte ještě nějaké další tipy nebo triky, neváhejte se ozvat.

Nemáte ještě čtečku Kindle Paperwhite? Objednejte si ji na německém amazonu.

Share
 • bufi

  objednejte na amazon.de? Tak snadne to taky nebude. Je to, obavam se, taky potreba delat pres mailboxde.cz a podobne… Prestoze u produktu neni uvedeno jinak, do Cech to proste nevozi, nebo mi minimalne odmitli uznat jakoukoliv ceskou adresu, kterou jsem zkusil.

  • sidonn

   Ano, české adresy nyní na amazon.de neberou, ale s adresou zařízenou přes mailboxde.cz není nejmenší problém — přeposlání do ČR vyjde kolem 150 Kč. Chystám na to návod.

   • bufi

    jsem na netu par navodu nasel, jeden me pobavil (jako jmena adresata tam meli mailboxe.de hh), ale zadnej neobsahoval uplnou informaci. S tema adresama je to tam fakt docela pekelny, jednak dodaci, druhak fakturacni (tu jsem vyplnil na ceskou teda a no prob). Plus me hodne prekvapilo, ze na kartu jim stacilo znat jen cislo uctu, jmeno a expiraci (zadny CVV, CVV2, ci WTF), coz v jednom tom navode bylo uverejneny ve screenshotu (pravdepodobne teda smyslene udaje, ale kdovi, ne kazdy ma v hlave neco jineho nez piliny, viz Grudl vs. Fuka :D). Taky jsem si chtel koupit ten usb-adapter do site, ale nejak mi to nechtelo uznat tu slevu, tak jsem se na to vyprd. Taky bych dodal, ze tech formularu tam poletuje opravdu hodne, dokonce to pak nabidne i jako opravu doplneni Sachsen do te adresy, coz jsem vazne necekal a skoro uz si rval vlasy, co se tomu zas nelibi:) S tou fakturacni adresou si teda nejsem porad jistej, zda jsem nemel radeji nechat tu mailboxde.com nez svoji… vubec nemam tucha.

    • sidonn

     Hlavní je dodací adresa. Na fakturační adrese by záležet nemělo, pokud obchod nemá nějaká striktní omezení na obyvatele dané země jako např. Google Play. Fakturační adresa by se tedy měla shodovat s adresou vedenou u platební karty.

 • Jenda

  Ahoj,
  díky za skvělý tipy. Myslíš, že bych je mohl uvést (s odkazem sem, jakožto zdroj) na http://mojecteckaknih.cz ? Díky!

 • Gouda

  Jak muze nekdo udelat takovou hrubku v nadpisu a pak ji ani neopravit, to mi hlava nebere…

 • Ondřej Krabs

  Výborný článek, díky! Ozkouším.

  • Ondřej Krabs

   Hledal jsem na googlu tipy pro některé zákazníky, jak stahovat knihy do ČR z Amazonu. Docela se divím, že tu je psáno i o naší službě, to je dobrý :) S těmi fakturačními adresami u amazonu je to tak, že by skutečně měla být ta česká.