Reklamace Kindle Paperwhite: jak mě Amazon dostal

Kamarádka, která navštívila USA, mně dovezla čtečku e-knih Kindle Paperwhite. Bohužel mi na ní vadila jedna věc, a sice že podsvícení displeje nebylo úplně rovnoměrné: v horní části displeje bylo tmavší místo, kolem něhož byla oblast zbarvená velice jemně do fialovo-růžova. Ve dne si toho člověk nemohl všimnout, ale v šeru nebo v noci už byl problém znatelný. Při čtení mně to připadalo, jako by mi před očima běhaly fleky. Žádná hrůza, ale nemyslel jsem si, že by to měl být běžný stav. Zajímalo mě, jestli by byla možná reklamace mého Kindle Paperwhite.

Rozhodl jsem se napsat na zákaznickou podporu, i přesto, že jsem si Kindle Paperwhite koupil v USA a do Česka dovezl. Využil jsem možnosti chatu s pracovníky podpory. Popsal jsem jim problém, dle jejich instrukcí restartoval přístroj, nic se nezměnilo, tak že mi Paperwhite vymění. Zeptal jsem se, zda nevadí, že jsem teď za oceánem. Nevadí, všechno zaplatí! Vydali mi UPS Mailing Label (zaplacené poštovné), kterou jsem si z účtu spolu s Commercial Invoice vytiskl. Mezitím mi rovnou pošlou nový Kindle Paperwhite. Počkal jsem, až nový Kindle dorazil (už jsem neměl originální krabičku), zavolal na UPS, dohodl si místo a čas, kam si pro balík přijedou, a je hotovo. Reklamace přes oceán vyřízena za 4 dny, bez jakékoli platby poštovného nebo cla! Ani jsem nemusel chodit na poštu.

Trochu jsem se bál celnice (díky převozu v zavazadle jsem clo neplatil vůbec). Zásilka byla ale označena jako výměna vadného zboží (replacement), která celnicí prochází nedotknuta.

Shrnutí postupu reklamace Kindle Paperwhite

 • 9. prosinec: Píšu na podporu Amazonu. Dostávám Mailing Label. Zákaznická podpora založila objednávku za $0 jako výměnu za vadné zboží.
 • 10. prosinec: Nový Kindle Paperwhite odeslán z USA.
 • 12. prosinec: Kindle dorazil ke mně. Domlouvám si kurýra z českého UPS.
 • 13. prosinec: UPS si přebírá vadný Kindle u mě doma.
 • Podtrženo sečteno: Reklamace Kindle kompletně vyřízena za 4 dny, 0 Kč, žádné clo, žádná cesta na poštu. Česko, ber si příklad!

Ne nadarmo je jedním mottem Amazonu „We’re Building Earth’s Most Customer-Centric Company“ („Budujeme společnost s největším zaměřením na zákazníky na Zemi“). Doporučuji přečíst si skvělý článek v časopisu Fortune o Jeffu Bezosovi, šéfovi Amazonu, který vyhrál žebříček 2012 Businessperson of the Year (byznysman roku). Je v něm např. zmíněno, jak Jeff občas na svých vlastních ignoruje diskuzi a pročítá si e-maily zákazníků, obvykle stížnosti.

Pokud tedy máte nějaký problém se svým Kindlem, ať už jste jej koupili kdekoli a jste teď kdekoli, zkuste napsat na podporu Amazonu. Občas vám nevyjdou vstříc hned napoprvé. Zkuste napsat druhý den, často se stane, že na drátě bude někdo shovívavější. Nebo si zkuste postěžovat více. Než naštvat zákazníka, raději splní jeho přání.

Share
 • aldav

  Vas clanek me vyprovokoval a napsal jsem jim take. Stejny problem. Kupoval jsem v Amazon.de ale tam na me hodili bobek. V USA to nebylo tak jednoduche jak pisete, ale pricitam to nakupu v DE , protoze ten nakup po prihlaseni na Amazon.com neni videt. Nenechal jsem se ale odbyt,abych to vyridil tam kde jsem koupil. Po 30 min chatu mne doslo podekovani za novou objednavku za 0,00 dolaru a termin kdy novy Paperwhite vyrazi na cestu. Ohledne stareho pry se jeste ozvou. Takze snad dojde OK , otazka ale je, jestli to nebude na novem kusu jeste horsi s tema flekama.
  Jinak taky diky za skvely navod na objednani Nexus 4 :-))))))

  • Aleš Koželuh

   Dobrý den, mohu vědět, zda obě výměny pomohly? Mám stejný problém :).

   • sidonn

    Přišel mi znatelně lepší kus, ale při větším podsvícení ve tmě je nerovnoměrnost stále trošku vidět. Má to takhle více lidí, u některých více, u některých méně. Ale zvykl jsem si rychle. Každopádně teď se prodává nová verze Paperwhite, která by měla mít displej ještě kontrastnější a kvalitnější.