První zkušenosti s Kindle Paperwhite

Jsem šťastným novým majitelem Kindle Paperwhite, dovezla mi jej kamarádka z USA a řadím se tak mezi první lidi v Česku s touto hračkou od Amazonu. Dříve jsem používal Kindle Keyboard 3G, ale tomu bohužel odešel displej. Zatím si jej nemohu vynachválit. Nový displej o pět kroků vpřed — ne že by nesvítící displeje na předchozích Kindle přístrojích byly špatné, ale považuji je novým modelem za překonané. Problém totiž byl se světlem. Ke čtení potřebuji dostatečný kontrast (= rozdíl mezi intenzitou jasu písmen a světlým pozadím). Ve většině situací jsem s ním u starého Kindlu neměl problém, ale situace večer na zastávce nebo v temně osvíceném autobusu, v pokoji bez lampičky a podobně mně nevyhovovaly. Obal se zabudovanou lampičkou jsem si pořizovat nechtěl — byl těžkopádný a drahý. Nový Kindle Paperwhite tyto problémy krásně vyřešil.

Kindle Paperwhite

Kontrast je perfektní, i za denního světla se vylepšil. V šeru se stále čte naprosto perfektně. A i ze čtení potmě nebolí oči! Stupeň podsvícení má 24 stupňů, takže si každý dokáže vybrat pro danou situaci. Obrazovka vylepšila také své rozlišení. Při běžném čtení člověk rozdíl spíše nenajde, ale u PDF a brouzdání webu je rozdíl znatelný. V diskuzích se dočtete, že v dolní části displeje jsou tmavší místa způsobená rozmístěním diod. Na ta jsem si zvykl asi za hodinu čtení a vůbec nepůsobí rušivě, navíc při dobrém okolním světle nejsou vidět vůbec.

Kindle je také podstatně rychlejší než starší modely. Co se týče dotykového ovládání, protože jsem byl zvyklý na ovládání tlačítky z Kindle Keyboard, měl jsem trochu obavy, zda mi nebude vadit. Kapacitní displej je ale přesný, rychlý a pohodlný, ovládání PDF a orientace na webu je tímto velice usnadněna. Kupodivu i psaní na dotykové klávesnici je rychlejší než na starším Kindlu (tlačítka byla velmi tuhá a občas vynechávala stisknutí). Nová funkce na odhad zbývajícího času je užitečnější, než by člověk čekal. Jen se stále nesmím snažit odhadovaný čas přebít :)

Vybral jsem si verzi bez reklam, na tak krásném přístroji bych je nesnesl. Pokud byste chtěli zkusit, zda si na ně nezvyknete, můžete je pak dodatečně za $20 odstranit.

Nejvíc nadšený jsem z originálního Amazon koženého obalu pro Kindle Paperwhite. Nečekal jsem, že obal bude krásnější než sám Kindle Paperwhite! Působí velmi luxusně a má užitečnou funkci, že čtečku při zavření obalu vypne a při otevření zase zapne. Je velmi tuhý (ze zadní strany vyztužený plastem) a po stranách má gumové okraje, takže čtečku dobře ochrání. Žádný jiný obal si už na čtečce neumím představit.

Dostupnost Kindle Paperwhite je teď bohužel špatná, do Vánoc čtečku asi neseženete. Doporučil bych Vám ji objednat z německého amazonu, kde je lhůta odeslání myslím v týdnu od 8. ledna. Oproti USA obdržíte dvouletou záruku a po započtení daní a poštovného při dovozu z USA cena vyjde zhruba stejně.

Share