Německý slovník Duden v Kindle

Duden, německý výkladový slovník, je zdarma k dispozici pro váš Amazon Kindle. Stejně jako pár dalších jazyků jako např. francouzština, portugalština, italština, japonština, čínština (a další přibývají). Mnoho se o těchto slovnících zatím nemluví, napsal jsem proto tento článek, jak si slovník obstarat.

Stačí navštívit svůj účet na Amazonu a otevřít si svou online knihovnu (Your account > Manage your Kindle > View > Books). Tam jsou mimo zakoupených knih nahrány i všelijaké slovníky včetně německého Duden. Kliknete na Actions > Deliver, připojíte Kindle k Wi-Fi a máte slovník ve čtečce. Pokud není jazyk nastaven přímo v metadatech knihy, je nutné jej nastavit jako výchozí (v Kindle Paperwhite: Menu > Settings > Device Options > Language and Dictionaries > Dictionaries).

Ukázka postupu krok za krokem:

Download německého slovníku Duden

Download německého slovníku Duden

Duden nahraný do Kindle

Duden nahraný do Kindle

V německém slovníku lze samozřejmě přímo vyhledávat.

V německém slovníku lze samozřejmě přímo vyhledávat.

 

Ukázka vyhledaného německého hesla

Ukázka vyhledaného německého hesla

Okamžité zobrazení hesla při čtení

Okamžité zobrazení hesla při čtení

Čtení v cizím jazyce je dle mého jeden z nejlepších a nejpohodlnějších způsobů, jak se v jazyce znatelně zlepšit. Občas je problémem výběr správné knihy — aby vás daná slovní zásoba posunovala vpřed a zároveň nebyla příliš náročná a neodrazovala od čtení. Já začínal s výbornými a vtipnými detektivkami z bavorského prostředí od autorů Klüpfel a Kobr (v ukázce). Píšou příběhy o svérázném komisaři Kluftingerovi. Kniha vás mimo jiné zábavnou formou seznámí s bavorskou kulturou. Bohužel zatím nevidím možnost je zakoupit na amazonu jako e-knihu.

Doufejme, že časem vyjde pro Kindle i český slovník. S tím, jak většinu knih čtu v angličtině nebo němčině, začínám pociťovat určité nedostatky ve slovní zásobě mateřského jazyka :-).

Share
  • http://twitter.com/davidhrbac David Hrbáč

    Tak koupit se to jako ebook na Amazonu už dá.